FERMAN SALMIŞ

Eğitimci, Şair, Yazar

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenidir. Uzun yıllar Malatya’da çeşitli liselerde öğretmen ve yönetici olarak çalışmıştır. Eğitim, kültür, sanat alanlarında birçok projede yer almış; çeşitli alanlarda eserler vermiştir…

Araştırma, inceleme, eğitim, kişisel gelişim, edebiyat ve şiir alanında yayınlanmış yazıları, makaleleri ve kitapları bulunmaktadır. Şehir, medeniyet, iletişim, dil estetiği, konuşma/yazma kültürü konularında yazılar kaleme almış, atölye yöneticiliği yapmıştır. Malatya Uluslararası Kitap Fuarı Düzenleme Kurulunda birçok kez yer almıştır. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde beş dönem Kemal Sunal Halk Jüriliği yapmıştır. Malatya İl Mili Eğitim Müdürlüğü, Eğitim, Kültür Sanat Dergisi (Maarifname)’nin ve sanat, edebiyat kitaplarının editörlüğünü üstlenmiştir. Çeşitli dergilerde araştırma, inceleme yazıları, deneme ve şiirleri yayınlanmıştır. Televizyon programcılığı yapmıştır.

Diyarbakır Silvan doğumlu (1967) olan yazar, ilköğrenimini Çakıltaş Köyü İlkokulu’nda, ortaokul ve lise öğrenimini ise Bismil Lisesinde tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon Bölümünde kısa bir süre okuduktan sonra (1986) Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde lisans eğitimini tamamlamış (1991) aynı yıl Bitlis Adilcevaz’da öğretmenlik hayatına başlamıştır.

Malatya’daki eğitim serüveni ise uzun yıllar sürmüştür (1994-2023). Bu dönem içinde akademiden kopamamış; İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Lisans eğitimini tamamlamış (1996-2009) sonra İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında yüksek lisans yapmıştır. Daha sonra İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi dalında misafir doktora öğrencisi olarak dersler almıştır.

Eğitim, kültür, sanat ve iletişim başta olmak üzere çeşitli konferanslar vermiş; eğitim, kültür, sanat, çalıştaylarının düzenleyici kurullarında yer almıştır.

Uğraşları arasında; fotoğraf çekmek, sinemaya gitmek ve doğayı gezmek, seyahat etmek gibi aktiviteler bulunmaktadır.  

Yazar, evli ve dört çocuk babasıdır.